Alan a Verunka po dětské mozkové obrně

Alfík na Konopišti 2008
Alánek byl náš první docvičený a připravený pes. Jeho paničkou se stala Verunka, tehdy 14letá (dnes je to už slečna po 20-tých narozeninách. Alánek, jeho výcvik a veškeré s tím spojené náklady jsme hradili ze svého. Děkujeme dalším sponzorům, kteří nakoupili maličkosti pro Alánka a firmě Bono, která ho dodnes krmí (6.rok).

Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!Bono krmí už víc než rok Alánka! Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme! 

 

Veronika je 14letá slečna s diagnozou spastická kvadruparetická forma DMO. Pravidelně dochází na canisterapii, která se u ní velmi osvědčila. S Verunkou se snažíme využít celého potenciálu psa. Z vozíku krmí, s vydatnou pomocí hází míčky různého materiálu a velikosti, střídavě oběma rukama a vše doprovází hlasitým smíchem.
Verunka částečně komunikuje, vzhledem k míře postižení je intelekt na dobré úrovni. Řekne si, co jí vyhovuje nebo vadí,snaží se i krátce povídat. Na polohování reaguje výborně, pejsky hladí, povídá jim a pří tom dochází k povolení spasmů (křečí) nohou i rukou.  

Alánek je pes narozen v naší chovatelské stanici (vrh A). Klienti, pro které je připravován, docházeli se svojí dcerkou na canisterapii a poté začali sami uvažovat nad tím, že by řekli ano na psa terapeuta. Aby se mohli zodpovědněji rozhodnout, využili možnosti zapůjčení Aisinky na víkend.

VerunkaVerunka

Verunka je klient s kvadruparetickou formou DMO. Alan bude sloužit hlavně jako "pomůcka" při polohování, což je podpůrná rehabilitační technika, při které je Verunka pokládána na bok na ležícího Alánka. Pozice je možné měnit a tato rehabilitační forma přináší uvolnění spasmů, mnoho zajímavých psycho-fyzických stimulů a navození příjemných pocitů z teplého psího tělíčka a blízkého kontaktu.
Alan bude samozřejmě také Verunčiným stálým společníkem, který jí bude zpříjemňovat volné chvilky a přinese radost i ostatním členům rodiny. Pes rozbíjí zavedené stereotypy, přináší uklidnění a navozuje harmonii. Časté procházky mají pozitivní dopad na všechny členy rodiny a přítomnost psa rozptyluje soustředění se na pouze na nejslabšího člena, kterým je dítě se speciálními potřebami.

Pes má již dokončený výcvik. Jednou týdně jsme dojížděli za klienty a seznamovali je se základními kynologickými otázkami, poté se přešlo do "secvičovací" fáze z prostředí bytu ven na ulici a do okolních lesů. Rodičům je vysvětlena správná povelová technika a pomalu si s Alánkem zkoušejí pracovat sami. Postupně zkoušíme situace, které by je mohli se psem potkat a pomáháme jim je správně zvládnout. Učí se mít Alánka 100% pod kontrolou kdekoliv a kdykoliv, zavolat ho od psů, od srnek a kočiček.
Rodina vlastní zakrslého králíčka, který běhá volně po bytě:-), takže trénujeme i tohle.

Během secvičování pokračoval Alan v upevňování poslušnosti. Naši fyzioterapeutku Markétku jsme zneužili na nácvik práce u vozíku.

Alánek a nácvik na vozík


Slavnostní předávání slavnostní předávání v MC MaMiNa v Polici nad Metují 18. října.

V jednu hodinu bylo mateřské centrum již naplněno téměř k prasknutí. Pozvání neodmítl nikdo, uvítali jsme i pana starostu s paní zástupkyní, odchytávali nás novináři a rozhlas. Byli z toho mírně nešťastní, protože jsme všichni pilně trénovali proslov (což se v závěru ukázalo stejně jako zbytečné:-) a díky nervozitě jakýkoliv rozhovor zdál jako nadlidský výkon...

Slavnostní předávání Alánka, trénink proslovu:-)Slavnostní předávání Alánka, pohoštěníSlavnostní předávání Alánka, Hofmanovi trénují proslov:-)

 
Ale už to začalo. Jitka Klímová nás seznámila s MaMiNou a jejím cílem, my s kolegyní Michaelou Kuchtovou jsme představili naši práci a  Alánka.

Poté se ujali slova kolegyně z vedení sdružení, které přijeli až z Prahy, paní Drvotová, Hlaváčková a paní Jandová, a krátce představili sdružení  Psi pro život obecně.
 A pak přišel "zlatý hřeb večera":-) Hofmanovi, budoucí noví páníci Alánka sdělili přítomným své zážitky a dojmy z výcviku a všichni jsme se navzájem obdarovali květinami. My jsme děkovali paní Klímové za možnost práce v MaMiNě a za výborné podmínky, které nám zde připravuje a díky kterým můžeme odvést kvalitní práci.

 
 Slavnostní předávání Alánka, poděkování sponzoroviSlavnostní předávání Alánka, informační nástěnkaSlavnostní předávání Alánka, už to bude Alánku, vydrž:-)


 
Samozřejmě se nezapomnělo poděkovat sponzorovi, který hradí již druhým rokem canisterapii pro klienty z Police a okolí, firmu Skrblíkův ráj a která zakoupila Alánkovi jako dárek nový pelíšek. Verunčiny spolužáci pro ni připravili veliké přání, aby byli s Alánkem spokojeni, my s kolegyní jsme dostali nádherné květiny a krásné poděkování, za které velice děkujeme, a Alánek byl symbolicky předán.
Poslední foto, poděkování a hurá, zvládli jsme to!


 
Slavnostní předávání Alánka, média Slavnostní předávání Alánka, a je to za námi:-)


 
Po předání jsme ještě v centru několik hodin povídali, pro všechny byla připravena informační nástěnka o naší práci a canisterapii obecně a samozřejmě pohoštění.
Moc děkujeme maminkám, které přispěly svým kulinářským uměním a se vším nám pomohli.

Tak, krátká zprávička je hotová. Byl to opravdu krásný zážitek plný emocí, díky kterému si člověk znovu a znovu uvědomuje smysl své práce...
Děkujeme:
Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!Bono darovalo Alánkovi krmivo!Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!
KSK Bono - krmení Alánka granulemi své nové prémiové řady www.kskbono.cz
Skrblíkův ráj - nový krásný pelíšek

MC MaMiNa - 15 kg prémiovek do začátku www.mamina.ic.cz

sl. Kuchtová - vodítka a postroj Alánkovi na míru
pí Zuzana Kubečková - velký dík za krásné články o našich pse a naší práci a pomoc se sháněním sponzorských darů prostřednictvím tisku
Publikováno: 7.1.11 13:25 | Připojená galerie: Vrh A | Kategorie: Odchovaná štěňátka