Alan ze Štenkovského lesa

PŠ Dvůr Králové - teď nakmíme pejska jako koníčka, na dlaň!

Pes je připravený speciálně pro klientku se spastickou kvadruparetickou formou dětské mozkové obrny. Již proběhlo slavnostní předávání v MC MaMiNa v Polici nad Metují 18. října ve 14 hod. Děkujeme firme KSK Bono za zajištění půlročního krmení pro Alánka granulemi své nové prémiové řady!

Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!Bono krmí už víc než rok Alánka! Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme! 

 

Veronika je 14letá slečna s diagnozou spastická kvadruparetická forma DMO. Pravidelně dochází na canisterapii, která se u ní velmi osvědčila. S Verunkou se snažíme využít celého potenciálu psa. Z vozíku krmí, s vydatnou pomocí hází míčky různého materiálu a velikosti, střídavě oběma rukama a vše doprovází hlasitým smíchem.
Verunka částečně komunikuje, vzhledem k míře postižení je intelekt na dobré úrovni. Řekne si, co jí vyhovuje nebo vadí,snaží se i krátce povídat. Na polohování reaguje výborně, pejsky hladí, povídá jim a pří tom dochází k povolení spasmů (křečí) nohou i rukou.  

Alánek je pes narozen v naší chovatelské stanici (vrh A). Klienti, pro které je připravován, docházeli se svojí dcerkou na canisterapii a poté začali sami uvažovat nad tím, že by řekli ano na psa terapeuta. Aby se mohli zodpovědněji rozhodnout, využili možnosti zapůjčení Aisinky na víkend.

VerunkaVerunka

Verunka je klient s kvadruparetickou formou DMO. Alan bude sloužit hlavně jako "pomůcka" při polohování, což je podpůrná rehabilitační technika, při které je Verunka pokládána na bok na ležícího Alánka. Pozice je možné měnit a tato rehabilitační forma přináší uvolnění spasmů, mnoho zajímavých psycho-fyzických stimulů a navození příjemných pocitů z teplého psího tělíčka a blízkého kontaktu.
Alan bude samozřejmě také Verunčiným stálým společníkem, který jí bude zpříjemňovat volné chvilky a přinese radost i ostatním členům rodiny. Pes rozbíjí zavedené stereotypy, přináší uklidnění a navozuje harmonii. Časté procházky mají pozitivní dopad na všechny členy rodiny a přítomnost psa rozptyluje soustředění se na pouze na nejslabšího člena, kterým je dítě se speciálními potřebami.

Pes má již dokončený výcvik. Jednou týdně jsme dojížděli za klienty a seznamovali je se základními kynologickými otázkami, poté se přešlo do "secvičovací" fáze z prostředí bytu ven na ulici a do okolních lesů. Rodičům je vysvětlena správná povelová technika a pomalu si s Alánkem zkoušejí pracovat sami. Postupně zkoušíme situace, které by je mohli se psem potkat a pomáháme jim je správně zvládnout. Učí se mít Alánka 100% pod kontrolou kdekoliv a kdykoliv, zavolat ho od psů, od srnek a kočiček.
Rodina vlastní zakrslého králíčka, který běhá volně po bytě:-), takže trénujeme i tohle.

Během secvičování pokračoval Alan v upevňování poslušnosti. Naši fyzioterapeutku Markétku jsme zneužili na nácvik práce u vozíku.

Alánek a nácvik na vozík


Slavnostní předávání slavnostní předávání v MC MaMiNa v Polici nad Metují 18. října.

V jednu hodinu bylo mateřské centrum již naplněno téměř k prasknutí. Pozvání neodmítl nikdo, uvítali jsme i pana starostu s paní zástupkyní, odchytávali nás novináři a rozhlas. Byli z toho mírně nešťastní, protože jsme všichni pilně trénovali proslov (což se v závěru ukázalo stejně jako zbytečné:-) a díky nervozitě jakýkoliv rozhovor zdál jako nadlidský výkon...

Slavnostní předávání Alánka, trénink proslovu:-)Slavnostní předávání Alánka, pohoštěníSlavnostní předávání Alánka, Hofmanovi trénují proslov:-)

 
Ale už to začalo. Jitka Klímová nás seznámila s MaMiNou a jejím cílem, my s kolegyní Michaelou Kuchtovou jsme představili naši práci a  Alánka.

Poté se ujali slova kolegyně z vedení sdružení, které přijeli až z Prahy, paní Drvotová, Hlaváčková a paní Jandová, a krátce představili sdružení  Psi pro život obecně.
 A pak přišel "zlatý hřeb večera":-) Hofmanovi, budoucí noví páníci Alánka sdělili přítomným své zážitky a dojmy z výcviku a všichni jsme se navzájem obdarovali květinami. My jsme děkovali paní Klímové za možnost práce v MaMiNě a za výborné podmínky, které nám zde připravuje a díky kterým můžeme odvést kvalitní práci.

 
 Slavnostní předávání Alánka, poděkování sponzoroviSlavnostní předávání Alánka, informační nástěnkaSlavnostní předávání Alánka, už to bude Alánku, vydrž:-)


 
Samozřejmě se nezapomnělo poděkovat sponzorovi, který hradí již druhým rokem canisterapii pro klienty z Police a okolí, firmu Skrblíkův ráj a která zakoupila Alánkovi jako dárek nový pelíšek. Verunčiny spolužáci pro ni připravili veliké přání, aby byli s Alánkem spokojeni, my s kolegyní jsme dostali nádherné květiny a krásné poděkování, za které velice děkujeme, a Alánek byl symbolicky předán.
Poslední foto, poděkování a hurá, zvládli jsme to!


 
Slavnostní předávání Alánka, média Slavnostní předávání Alánka, a je to za námi:-)


 
Po předání jsme ještě v centru několik hodin povídali, pro všechny byla připravena informační nástěnka o naší práci a canisterapii obecně a samozřejmě pohoštění.
Moc děkujeme maminkám, které přispěly svým kulinářským uměním a se vším nám pomohli.

Tak, krátká zprávička je hotová. Byl to opravdu krásný zážitek plný emocí, díky kterému si člověk znovu a znovu uvědomuje smysl své práce...
Děkujeme:
Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!Bono darovalo Alánkovi krmivo!Bono darovalo Alánkovi krmivo! Děkujeme!
KSK Bono - krmení Alánka granulemi své nové prémiové řady www.kskbono.cz
Skrblíkův ráj - nový krásný pelíšek

MC MaMiNa - 15 kg prémiovek do začátku www.mamina.ic.cz

sl. Kuchtová - vodítka a postroj Alánkovi na míru
pí Zuzana Kubečková - velký dík za krásné články o našich pse a naší práci a pomoc se sháněním sponzorských darů prostřednictvím tisku
Publikováno: 5.9.06 11:15 | Připojená galerie: Canisterapie | Kategorie: Terapeutičtí psi ve výcviku