Kid Libošovská Blata

Kid Libošovská Blata OVVR

V majetku naší chov. stanice jsme měli tu čest vlastnit velice kvalitního psa jménem Kid Libošovská Blata. Během dvou měsíců složil na 3.místě OVVR, výstavy výborný 3., výborný 2.res.CAC.

Líza z Vlčích luk x  M´rub A Dub Styl of Fundy Bay´s Naiad

V3, V2 res.CAC, OVVR, DKK 1/1

Byl to korektně stavěný pes výborného exteriéru a velice silných vloh, projevujících se neutuchající ochotou a chutí k práci. Má velice kvalitní původ, o kterém bude řeč později. Nezapomeňme pouze na začátku podotknout, že nese hnědý gen po matce a jsou po něm již hnědá miminka.

Kid Libošovská Blata OVVR

Posudek z klubové výstavy Brno Žebětín 16. 9. 2006 od zahraniční rozhodčí:

Výborný typ, lehce úzká hlava, dostatečné přední zaúhlení, vzhledem k velikosti dobré kosti, pěkné tělo, pěkné zaúhlení pánevních končetin, výborná kvalita srsti, trošku kratší, typická povaha, pohyb v pořádku.
Výborný 3.

Záznam v plemenné knize.

Přišel k nám ve věku 7let. Během jednoho měsíce se znovu naučil korektně aportovat na suchu i z hluboké vody, doladili jsme chůzi a vodítku a práci se zvěří. Vše zakončil složením OVVR se ztrátou jediného bodu na krásném 3.místě.

Kid Libošovská BlataKid Libošovská Blata OVVR Kid Libošovská Blata

Proč jsme se pustili do práce se starším psem? Nejdřív Vás upoutá jeho exteriér. Je mohutné kostry a dostatečně širokého hrudníku bez jakékoliv vady postoje. Přitom je velice elegantní, s ušlechtilou hlavou a inteligentním výrazem. Možná to někoho neosloví natolik, aby mu v první chvíli věnoval pozornost, ale to přijde ve chvíli, kdy začne pracovat. Při jakémkoliv povelu věnuje vůdci 100% pozornost, i když vše trvá delší dobu. Úkoly plní s nevídanou chutí, rychle a korektně. Je to pes s takovou chutí k práci, že nebylo možné to nezkusit a nepustit se s ním do práce i ve "zralejším" věku. Zatím nás pouze příjemně a nečekaně překvapuje svými kvalitami.

Nesmíme zapomenout zmínit jeho původ. Pochází z linie, která položila základ chovu flat coated retrieverů v ČR. Neméně zajímavé je i výše zmíněná skutečnost, že jako jeden z mála psů u nás nese hnědý gen.

Prosím nahlédněte dále do článku Ing.Kordy o založení chovu FCR. Jistě Vás zaujme to, že všechna níže zmíněná jména naleznete v Kidově průkazu původu.

Jak to tedy bylo před těmi deseti lety. To jsme s kolegou ing. Kubešem měli doma labradory i goldeny a rodil se nám v hlavě takový nápad, že bychom mohli mít doma kolekci větší a to jsme ještě netušili, že to budou v budoucnu všechna plemena retrieverů.
V té době, v roce 1990 jsme se začali zajímat o toto plemeno a dostali nabídku ze sousedního Rakouska, konkrétně od paní Ingrid Grill, která je nyní významnou chovatelkou FCR v Rakousku a tehdy byla také začátečnicí, na koupi dvouleté feny, která se narodila ve Slovinsku u pana Eržena Stefanii a jmenovala se Kajta Mimojska a dostala ČLP 1/91. My jsme jí však neřekli jinak než Kája. Paní Grill měla doma ještě její sestru, která se jmenovala Kara Mimojska a ta zase položila základy chovu FCR v Rakousku. Stručně řečeno můžeme říci, že chov FCR u nás i v Rakousku začal přibližně ve stejnou dobu a na stejném chovatelském základě.
První krytí jsme plni dychtivého očekávání uskutečnili ve Švýcarsku u významného chovatele retrieverů, měl doma labradory, goldeny a flaty, nutno podotknout, že všechna tato plemena ve velice kvalitním zastoupení. Ženichem byl anglický pes. Jaké bylo naše zklamání, když po měsíci jsme zjistili, že Kája je jalová. Vynaložené úsilí a samozřejmě i finanční prostředky přišly vniveč. Pro úplnost, v této době jsme oba ještě byli zaměstnanci státních lesů. Ale nevzdali jsme se. Samozřejmě jsme informovali paní Grill a ta se nám zmínila o veterinárním lékaři, panu profesorovi Arbeitrovi z Vídně, který jako významný veterinární gynekolog umí spolehlivě zjistit příčiny neúspěchu a určit další postup. Samozřejmě, že vyšetření u tohoto specialisty nebylo také zadarmo, ale důvěru v něj nás posílil ten fakt, že platbu chtěl poukázat až fena prokazatelně zabřezne.
Pan doktor určil nejlepší den a hodinu krytí a jelo se krýt. To bylo v březnu 1992 a byly všude v Alpách sněhové kalamity. Takže jsme se rozhodli krýt u Vídně holandským psem Swallowflight Black Xenios. Krytí se povedlo, bylo na první pohled zřejmé, že i Kája je spokojená. Netrpělivě jsme očekávali ten den, kdy se narodí štěňátka. A když tento den přišel, a když začala rodit, nebyl to ten poslední problém. Kája vyžadovala, aby po celý porod někdo u ní byl. Seděl u ní kolega Kubeš s MVDr. Blížkem, Kája držela kolegu Kubeše za ruku a rodila. Když se zvedl a odešel, Kája přestala rodit. Ale vše nakonec dopadlo dobře, narodilo se 13 štěňat, ale z toho pouze pět fen. Těchto pět fen se staly pilířem dalšího chovu v ČR. Jmenovaly se
Zina, Zita, Zoe, Zoja a Zuzana z Vlčích luk. Zinu a Zoju jsme si nechali a Zita putovala do Lanškrouna do rodiny ing. Zbyňka Šťastného, chovná stanice Pod Kančím vrchem, Zoe do Klece u Lomnice nad Lužnicí k ing. Zdeňkovi Eisertovi, chovná stanice z Kletecké hráze a poslední Zuzanu si odvezl pan Jan Kofroň z Vesce u Chocerad.
V roce 1993 se nám podařilo získat již dospělého psa ze švýcarského chovu, ze známé chovné stanice von Axenfels, paní Kubelbeck, která se zabývá též chovem zlatých retrieverů. Byl to Hortensius von Axenfels, po něm Zita a Zina daly i hnědě zbarvená štěňata, ale jen ve dvou vrzích, později již ne. Do chovu zasáhly hnědá fena Líza z Vlčích luk / po Zitě/ pana Karla Jedličky a Naďa pod Kančím vrchem, která je u ing. Kubeše a ing. Kordy. Tyto hnědé feny, ale nikdy již hnědé potomstvo neměly, protože dalším psem, který zasáhl významně do chovu a stále ještě zasahuje je ICh Ch CZ Melody Makers Hope of Liberty z Dánska, který je takzvaně tvrdě černý a
do potomstva nepustí jinou barvu než černou. Hopík, jak mu říkáme, se vyznačuje hlavně dlouhou, velice bohatou srstí a velikou chutí aportovat jak na suchu a zvláště pak ve vodě i pod vodou.
O rok později jsme dovezli z Francie psa
M'Rub A Dub Style of Fundy Bay's of Naiad, který se vyznačuje vysokou elegantní postavou, výbornou mechanikou pohybu, ale nemá typický nevýrazný čelní stop a tak bohatou srst. Ale dal řadu potomků výborných kvalit, z nichž se nejvíce prosadil ICh Ch CZ Ch SK Zimolez z Vlčích luk pana ing. Jiřího Švába a to i v mezinárodni konkurenci. V roce 1999 k nim přibyl pes Black Amandas Jolly, jeho potomci jsou v srsti vesměs po otci.

ing. František Korda výňatek ze Zpravodaje 3/2000

Publikováno: 1.9.06 17:03 | Připojená galerie: Kid Libošovská Blata | Kategorie: S láskou vzpomínáme...